Jak złożyć PIT po terminie i uniknąć grzywny?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/carrick.pl/includes/menu.inc).

Moje wpisy

Z początkiem maja minął czas złożenia zeznań rocznych PIT. Kto się z tym spóźni, podlega grzywnie za wykroczenie skarbowe.


Kary można jednakże uniknąć.


Praca przy komputerze
Author: Kevin Jarrett
Source: http://www.flickr.com


Nawet jeżeli spóźniliśmy się jedynie o kilka dni z deklaracją PIT, musimy jak najszybciej wywiązać się z owego obowiązku. Pomimo że zeznanie złożone po czasie jest istotne, a urząd podatkowy nie ma prawa odmówić jego przyjęcia, podatnik musi liczyć się z następstwami karnymi podatkowymi. Wysokość grzywny nakładanej przez urzędy zależy od tego, czy jest to uchybienie, czy też przestępstwo karne skarbowe. Z kolei to, czy podatnik popełnił uchybienie, czy przestępstwo karne podatkowe zależy od tego, ile będzie wynosiła niezapłacona suma podatku. Jeżeli suma nie przekroczy pięciokrotności najniższego uposażenia za pracę, jest to uchybienie, powyżej owej sumy – naruszenie przepisów karno podatkowe. Grzywna za przestępstwo wyznaczana będzie już przez Sądy.
Prawo zapewnia jednak możliwość uniknięcia mandatu za niepunktualne złożenie zeznania rocznego. Należy jak najprędzej powiadomić urząd o niezłożonym przez nas w terminie zeznaniu skarbowym, zanim sam urząd zorientuje się, że dokumentów od nas nie przyjął, zaś następnie wykorzystując darmowy program do rozliczania pit 2016 opłacić zaległy podatek. Podatnik jest w stanie zapewnić sobie bezkarność przez złożenie tak zwanego czynnego żalu, czyli dokumentu informującego urząd podatkowy o popełnieniu czynu zabronionego. Fundamentem skorzystania z czynnego żalu będzie uregulowanie należności podatkowych.


Podatek powinno się uiścić w czasie wyznaczonym przez organ fiskalny, a dokładnie mówiąc, zapłacić w całości określoną należność, uszczuploną popełnionym czynem zabronionym.