Pierwsze mieszkanie - z „drugiej ręki” a może od dewelopera?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/carrick.pl/includes/menu.inc).

Moje wpisy

Decydując się na rozpoczęcie poszukiwań swojego mieszkania, musimy dokonać wyboru pomiędzy nowym lokalem, który oferuje deweloper a lokalem z tzw. rynku wtórnego. Mimo powszechnie panującej opinii, według której „nowe jest lepsze”, decyzja nie jest wcale łatwa i wymaga głębszego przemyślenia oraz analizy własnych oczekiwań i możliwości.

W niniejszym tekście, postaramy się opisać wszystkim zainteresowanym nabyciem mieszkania, najważniejsze z przesłanek, wpływających na wybór: rynek pierwotny czy wtórny.

Lokalizacja inwestycji

Lokalizacja jest niewątpliwie bardzo ważnym czynnikiem, na który zwracają uwagę osoby szukające mieszkania. Jest to czynnik, w dużym zakresie warunkujący popularność oraz cenę danej nieruchomości (). Nieruchomości (zobacz pożyczka pod nieruchomość) mieszkaniowe, realizowane przez firmy deweloperskie są zazwyczaj umieszczone na przedmieściach, co jest spowodowane dostępnością gruntów budowlanych oraz ich bardziej atrakcyjna ceną. Plusem takiej lokalizacji jest spokojniejsze otoczenie i mniejszy ruch, wadą - konieczność dojazdu np. do pracy. Osobom interesującym się mieszkaniem bliżej centrum pozostaje wyszukiwanie odstępstw od powyższej zasady lub kupno mieszkania na rynku wtórnym. W tym przypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą kwotę, jaką przyjdzie im za własne Cztery Kąty.

Etap ukończenia inwestycji

Płyty ogniochronne firmy Knauf
Author: Knauf Sp. z o.o.
Source: Knauf Sp. z o.o.
Często decyzja o nabyciu lokalu mieszkalnego od dewelopera podejmowana jest jedynie w oparciu o analizę przedstawionych makiet budowanej inwestycji. Ten fakt sprawia, że osoby zainteresowane nabyciem mieszkania muszą zdecydować się na kupno „kota w worku”, a o faktycznych plusach i wadach nieruchomości dowiadują się dopiero po odbiorze kluczy.
W tym aspekcie dużą przewagę mają mieszkania z rynku wtórnego. Potencjalny nabywca może bez przeszkód obejrzeć nieruchomość, co z pewnością pozwoli mu przekonać się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Otoczenie nieruchomości

Otoczenie i infrastruktura zlokalizowana w otoczeniu mieszkania w dużym stopniu oddziałuje na poziom życia jego mieszkańców. Podejmując decyzję o zakupie mieszkania Wrocław z ”drugiej ręki” mamy sposobność do pełnej oceny jego otoczenia. czas jaki minął od oddania nieruchomości umożliwił inwestorowi dopracowanie otaczających je parków czy placów dla dzieci oraz umożliwił rozbudowę miejscowej infrastruktury. Nieco gorzej sprawa wygląda w przypadku inwestycji firm deweloperskich, w przypadku, których stopień rozwoju infrastruktury uzależniony jest od stopnia zaawansowania inwestycji.

Aranżacja lokalu


Wyświetl większą mapę
Możliwość przystosowania lokalu do indywidualnych potrzeb jest ważną cechą wpływającą na jego atrakcyjność. Na tym polu zdecydowaną przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego. Deweloperzy zazwyczaj oprócz lokali w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” oferują również opcję przebudowy lokalu według uwag nabywcy, co daje nabywcy możliwość przystosowania mieszkania do indywidualnych potrzeb już w czasie jego budowy. To rozwiązanie pozwala na uniknięcie czasochłonnego remontu oraz kosztów z nim związanych.Takich możliwości nie mają osoby, które podjęły decyzję o nabyciu lokalu na rynku wtórnym. Dodatkowo remont mającyna celu np. zmianę układu pomieszczeń, ze względu na zastosowaną przy budowie nieruchomości technologię, może być trudny do przeprowadzenia lub nawet niemożliwy. Jest to niewątpliwy minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Dodatkowe koszty

W przypadku, gdy sprzedającym lokal jest firma deweloperska, nabywca musi uiścić opłatę notarialną oraz uregulować koszty sądowe powiązane z przeniesieniem własności.

Jeżeli fascynuje Cię prezentowany tekst, odszukaj witrynę, która podnosi zbliżone tematycznie wątki, także będą z pewnością ciekawe.

Dodatkowo, w przypadku gdy kupuje lokal w stanie deweloperskim, powinien wziąć pod uwagę koszty wykończenia mieszkania. Kupując mieszkanie „z drugiej ręki” oprócz kosztów sądowych i notarialnych, nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilno - prawnych, kształtujący się na poziomie 2 % ceny transakcyjnej. W przypadku, gdy korzystał z usług biura nieruchomości, musi także zapłacić prowizję, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości kształtuje się w przedziale 1,5 - 3% wartości transakcji.

Jak widać, aby dokonać optymalnego wyboru pomiędzy mieszkaniem z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze rozpoznać własne potrzeby oraz wnikliwie przeanalizować wiele ważnych czynników, wpływających na atrakcyjność mieszkania.