Jastarnia - plan na wypoczynek 2014

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/carrick.pl/includes/menu.inc).

Moje wpisy

Jastarnia to popularne kąpielisko, kurort nadmorski i port morski usytuowany w środkowej części Mierzei Helskiej. W skład miasta wchodzą Kuźnica i Jurata. Podstawowymi plusami Juraty są cudowne i piaszczyste plaże, zdrowe, nasycone jodem powietrze i dobre warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu. Piękna tej miejscowości dodają urzekające uliczki z elementami budownictwa kaszubskiego oraz piękna kompozycja błękitnego morza Bałtyckiego, białych plaż i zielonych, sosnowych lasów.


Morze, Bałtyk
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
W Jastarni jest mnóstwo obiektów, dzięki którym możemy bliżej poznać kaszubską i rybacką kulturę. Bez wątpienia należy udać się do prywatnego Muzeum pod Strzechą, gdzie zebrano zbiory powiązane z pracą rybaka: stare sieci, lampy kutrowe, kotwice i wiosła. Wykonywane są tutaj również drewniane łodzie rybackie z zastosowaniem tradycyjnych metod.

Atrakcyjnym miejscem jest też Bosmanat Portu, gdzie można zobaczyć rzadki sprzęt rybacki zebrany przez bosmana Jana Wysockiego oraz zabytkowa chata rybacka, wybudowana w 1881 r. z rozbitych i wyrzuconych na brzeg łodzi. Fani tematów zbrojnych z pewnością chętnie wybiorą się do Skansenu Fortyfikacji, gdzie są cztery schrony bojowe: „Saragossa", "Sokół", "Sabała", i "Sęp". Stanowią one pozostałość fortyfikacji zbudowanych w tysiąc dziewięćset trzydziestym dziewiątym roku Przedzielały one Mierzeję Helską na linii Jastarnia – Kuźnica, zamykając tym samym dostęp do półwyspu z części lądowej. Trzeba zaznaczyć, że Skansen jest częścią Szlaku Historii Militarnej, obejmujący na swej trasie miejsca, obiekty i wydarzenia związane z drugą wojną światową. Szczególnej uwagi warte są również: zapora minowa z 1939 r., punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego, miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni i bateria przeciwlotnicza „Jastarnia”. Port w Jastarni położony jest na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Stanowi on bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi turystycznej. Z tutejszego portu w rejsy turystyczne wyruszają: kuter rybacki Magdalena, Pomeranki - czyli drewniane łodzie żaglowe oraz tramwaj wodny płynący do Gdyni.

Jedna z części Jastarni - Kuźnica to miejsce o typowo rybackim charakterze. Mieści się ona w najbardziej wąskiej części Mierzei Helskiej, która ma w tym miejscu 200 m szerokości. Najbardziej ciekawym obiektem w Kuźnicy jest neogotycki Kościół Rybacki. Najpiękniejszymi elementami wystroju kościoła są drewniana ambona imitująca łódź oraz dziewięć malowniczych witraży. Uwagę przyciągają również trzy obrazy: Chrystus uczący z łodzi, ikona Matki Boskiej oraz obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego Dzieciątko. Corocznie w czerwcu z portu w Kuźnicy na odpust św. Piotra i Pawła wyrusza procesja na łodziach. Kąpielisko Jurata przez wiele lat uważane było za raczej szpanerski kurort, albowiem do tutejszych komfortowych i drogich rezydencji, domów letniskowych i hoteli przyjeżdżały znane postacie ze świata kultury i polityki. Po okresowej utracie znaczenia przez Juratę, kąpielisko znowu odzyskuje dawną świetność.

W Jastarni podczas sezonu letniego przyjeżdża mnóstwo urlopowiczów, dlatego trudno jest zarezerwować nocleg, dlatego trzeba z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji na takiej stronie jak ta - oferta noclegów w Jastarni.


morze Bałtyckie
Author: mmlolek
Source: http://www.flickr.com
Wielbicieli aktywnego odpoczynku z pewnością zainteresuje fakt, iż w Jastarni znajdują się cztery korty tenisowe, pięć basenów, hala sportowa i szkółki windsurfingowe. W trakcie letnich imprez określanych jako Happy Events, można wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach piłki siatkowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Dużą popularnością cieszą się także loty widokowe nad Helem, połowy na kutrze rybackim i nurkowanie (sprawdź koniecznie: nauka nurkowania gdańsk) w poszukiwaniu zatopionych okrętów.

Półwysep Helski to region niezwykle atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo, w całości objęty ochroną w postaci Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Aby lepiej poznać tą wyjątkowo śliczną okolicę, powinno się skorzystać z licznych dróg przyrodniczych, pieszych i rowerowych, które zostały wytyczone tak, aby uwzględnić wszystkie tutejsze pozytywy.