Na urlop dwa tysiące czternaście nad polskim morzem - zdecyduj się na Świnoujście

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/carrick.pl/includes/menu.inc).

Moje wpisy

Świnoujście jest jedynym polskim miastem, zlokalizowanym na wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór oraz na kilkudziesięciu (razem czterdziestu czterech) niewielkich, niezamieszkanych wysepkach. Świnoujście znajduje się nad rzeką Świną i Morzem Bałtyckim. Posiada status znanej miejscowości letniskowej i kurortu, z chęcią wybieranego na wypoczynek nad morzem. Świnoujście to także istotny port morski ze stałymi połączeniami z duńską wyspą Bornholm oraz Szwecją.


Świnoujście, latarnia
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Chwałą Świnoujścia jest piaszczysta plaża o długości mniej więcej dziesięciu kilometrów (trzy przecinek siedem kilometra na wyspie Uznam oraz sześć kilometrów na wyspie Wolin) i szerokości osiągającej 130 m.. Plaża cały czas się poszerza w wyniku cofania się morza, czego wynikiem są też niegłębokie kąpieliska.

W sezonie letnim bałtyckie wody w okolicy Świnoujścia są zaliczane do najcieplejszych w naszym kraju. Należy również nadmienić, że świnoujska plaża na wyspie Uznam każdego roku uzyskuje certyfikat „błękitnej flagi”, co znaczy, iż spełnia ona wysokie wymogi dotyczące, jakości i bezpieczeństwa. Tutejsze wybrzeże jest dobrze zagospodarowane – na urlopowiczów czekają takie atrakcje jak: zjeżdżalnie wodne, trampoliny, motorówki z pontonami, skutery wodne i paralotnie. Świnoujski port ma do zaoferowania też rejsy statkami białej floty.

Świnoujście oczarowuje przede wszystkim architekturą typową dla nadmorskich miast. Możemy podziwiać tutaj zabytkowe budowle portowe i kamienice. W mieście znajdują się dwa układy urbanistyczne: śródmieścia z lat 20. XVIII w. oraz dzielnicy nadmorskiej z lat czterdziestych dziewiętnastego wieku położonej między świnoujską promenadą a osłaniającym ją od śródmieścia zabytkowym Parkiem Zdrojowym, w którym rosną unikatowe okazy drzew śródziemnomorskich. Wspomniana droga spacerowa to miejsce słynne wśród wycieczkowiczów.

Ważne jest to, że informacje, które zawiera ta strona, Cię olśniły. Wejdź zatem na umieszczony poniżej link i przeczytaj informacje (http://jk-busczesci.pl/amortyzator-fotela-isri-man-neoplan-renault-scania.html) omawiane wątki.

Mieszczą się tutaj punkty gastronomiczne, kawiarnie, puby, ogródki piwne, muszla koncertowa i kasyno.

Do najważniejszych obiektów Świnoujścia należą głównie: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z tysiąc dziewięćset czwartego roku, która dziś funkcjonuje, jako punkt widokowy i kawiarnia, zespół fortów twierdzy Świnoujście, pensjonat „Posejdon”, willa ryglowa z 1912 r. oraz dawna stocznia z lat 1897-1903 przy Wybrzeżu Władysława IV (Basen Północny) (dodatkowe informacje w serwisie obiektów sakralnych warto wymienić kościół filialny Niepokalanego Poczęcia NMP z piętnastego wieku, kościół parafialny Najświętszego Serca Jezusa, kościół Chrystusa Króla, neogotycki kościół „Stella Maris” oraz cmentarz ewangelicki. Wśród historycznych obiektów związanych z portem morskim należy zobaczyć: basen U-Bootów na wyspie Karsibór – dawna baza promów wojskowych i miejsce postoju U-Bootów, Brama Zachodniego Kompleksu Fortecznego, jak również Falochron Zachodni i Wschodni.

Fantastyczna panorama Świnoujścia rozciąga się z galerii widokowej mieszczącej się na najwyższej w Polsce latarni morskiej (68 m). Atrakcyjnym miejscem jest też Muzeum Rybołówstwa Morskiego zlokalizowanym w dawnym ratuszu z 1805 r. na Placu Rybaka. Stworzono tutaj wystawę poświęconą historii miasta i przedstawiającą stare aparaty nawigacyjne, zbiory etnograficzne oraz kolekcję ryb i muszli. W części portowej mieści się jedyne w Polsce Muzeum Egzotycznych Ryb Mrożonych.

Status uzdrowiska Świnoujście pozyskało w wyniku odkrycia na jego terenie źródeł leczniczej solanki i w konsekwencji wybudowania stosownych urządzeń przyrodoleczniczych. W tutejszych sanatoriach leczy się głównie choroby układu krążenia. Można tu skorzystać z leczniczych masaży, okładów z borowiny i kąpieli solankowych. Nic, więc dziwnego, że Świnoujście pobija rekordy, jeżeli chodzi o rezerwacje na wczasy 2014 (zobacz więcej - Świnoujście).

Wśród najistotniejszych imprez organizowanych w Świnoujściu wymienić należy Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej „FAMA”, Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, Plażowe Mistrzostwa Polski w Budowaniu Czegoś z Piasku.


Do najbardziej cennych przyrodniczo obszarów w rejonie Świnoujścia należą: rezerwat Karsiborska Kępa na wyspie Karsibór gdzie mieszka około sto czterdzieści gatunków ptaków, florystyczny rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie gdzie ochroną objęto fragment wielogatunkowego lasu liściastego ze stanowiskami długosza królewskiego i wiciokrzewu pomorskiego, Delta wsteczna Świny z wieloma osobliwymi gatunkami roślin, m.in. zbiorowiskami solniskowymi, szuwarami kłociowymi i wielopostaciowymi szuwarami trzcinowymi, a także wydma szara i wydma biała usypana wzdłuż brzegu morskiego, między innymi na Półwyspie Przytorskim, z typowymi dla nich gatunkami roślin. Na omawianym obszarze występuje również wiele pomników przyrody, przede wszystkim stare dęby i cisy. W trakcie pobytu w Świnoujściu należy wybrać się pieszo lub rowerem do nieodległych niemieckich kurortów przez graniczne przejście Świnoujście – Ahlbeck.