Na urlop dwa tysiące czternaście nad polskim morzem - zdecyduj się na Świnoujście

Moje wpisy

Świnoujście jest jedynym polskim miastem, zlokalizowanym na wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór oraz na kilkudziesięciu (razem czterdziestu czterech) niewielkich, niezamieszkanych wysepkach. Świnoujście znajduje się nad rzeką Świną i Morzem Bałtyckim. Posiada status znanej miejscowości letniskowej i kurortu, z chęcią wybieranego na wypoczynek nad morzem. Świnoujście to także istotny port morski ze stałymi połączeniami z duńską wyspą Bornholm oraz Szwecją.

Świnoujście, latarnia
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Chwałą Świnoujścia jest piaszczysta plaża o długości mniej więcej dziesięciu kilometrów (trzy przecinek siedem kilometra na wyspie Uznam oraz sześć kilometrów na wyspie Wolin) i szerokości osiągającej 130 m.. Plaża cały czas się poszerza w wyniku cofania się morza, czego wynikiem są też niegłębokie kąpieliska.

W sezonie letnim bałtyckie wody w okolicy Świnoujścia są zaliczane do najcieplejszych w naszym kraju. Należy również nadmienić, że świnoujska plaża na wyspie Uznam każdego roku uzyskuje certyfikat „błękitnej flagi”, co znaczy, iż spełnia ona wysokie wymogi dotyczące, jakości i bezpieczeństwa. Tutejsze wybrzeże jest dobrze zagospodarowane – na urlopowiczów czekają takie atrakcje jak: zjeżdżalnie wodne, trampoliny, motorówki z pontonami, skutery wodne i paralotnie. Świnoujski port ma do zaoferowania też rejsy statkami białej floty.

Świnoujście oczarowuje przede wszystkim architekturą typową dla nadmorskich miast. Możemy podziwiać tutaj zabytkowe budowle portowe i kamienice. W mieście znajdują się dwa układy urbanistyczne: śródmieścia z lat 20. XVIII w. oraz dzielnicy nadmorskiej z lat czterdziestych dziewiętnastego wieku położonej między świnoujską promenadą a osłaniającym ją od śródmieścia zabytkowym Parkiem Zdrojowym, w którym rosną unikatowe okazy drzew śródziemnomorskich. Wspomniana droga spacerowa to miejsce słynne wśród wycieczkowiczów. Mieszczą się tutaj punkty gastronomiczne, kawiarnie, puby, ogródki piwne, muszla koncertowa i kasyno.

Do najważniejszych obiektów Świnoujścia należą głównie: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z tysiąc dziewięćset czwartego roku, która dziś funkcjonuje, jako punkt widokowy i kawiarnia, zespół fortów twierdzy Świnoujście, pensjonat „Posejdon”, willa ryglowa z 1912 r. oraz dawna stocznia z lat 1897-1903 przy Wybrzeżu Władysława IV (Basen Północny) (dodatkowe informacje w serwisie obiektów sakralnych warto wymienić kościół filialny Niepokalanego Poczęcia NMP z piętnastego wieku, kościół parafialny Najświętszego Serca Jezusa, kościół Chrystusa Króla, neogotycki kościół „Stella Maris” oraz cmentarz ewangelicki. Wśród historycznych obiektów związanych z portem morskim należy zobaczyć: basen U-Bootów na wyspie Karsibór – dawna baza promów wojskowych i miejsce postoju U-Bootów, Brama Zachodniego Kompleksu Fortecznego, jak również Falochron Zachodni i Wschodni.

Fantastyczna panorama Świnoujścia rozciąga się z galerii widokowej mieszczącej się na najwyższej w Polsce latarni morskiej (68 m). Atrakcyjnym miejscem jest też Muzeum Rybołówstwa Morskiego zlokalizowanym w dawnym ratuszu z 1805 r. na Placu Rybaka. Stworzono tutaj wystawę poświęconą historii miasta i przedstawiającą stare aparaty nawigacyjne, zbiory etnograficzne oraz kolekcję ryb i muszli. W części portowej mieści się jedyne w Polsce Muzeum Egzotycznych Ryb Mrożonych.

Status uzdrowiska Świnoujście pozyskało w wyniku odkrycia na jego terenie źródeł leczniczej solanki i w konsekwencji wybudowania stosownych urządzeń przyrodoleczniczych. W tutejszych sanatoriach leczy się głównie choroby układu krążenia. Można tu skorzystać z leczniczych masaży, okładów z borowiny i kąpieli solankowych. Nic, więc dziwnego, że Świnoujście pobija rekordy, jeżeli chodzi o rezerwacje na wczasy 2014 (zobacz więcej - Świnoujście).

Wśród najistotniejszych imprez organizowanych w Świnoujściu wymienić należy Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej „FAMA”, Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, Plażowe Mistrzostwa Polski w Budowaniu Czegoś z Piasku.Do najbardziej cennych przyrodniczo obszarów w rejonie Świnoujścia należą: rezerwat Karsiborska Kępa na wyspie Karsibór gdzie mieszka około sto czterdzieści gatunków ptaków, florystyczny rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie gdzie ochroną objęto fragment wielogatunkowego lasu liściastego ze stanowiskami długosza królewskiego i wiciokrzewu pomorskiego, Delta wsteczna Świny z wieloma osobliwymi gatunkami roślin, m.in. zbiorowiskami solniskowymi, szuwarami kłociowymi i wielopostaciowymi szuwarami trzcinowymi, a także wydma szara i wydma biała usypana wzdłuż brzegu morskiego, między innymi na Półwyspie Przytorskim, z typowymi dla nich gatunkami roślin. Na omawianym obszarze występuje również wiele pomników przyrody, przede wszystkim stare dęby i cisy. W trakcie pobytu w Świnoujściu należy wybrać się pieszo lub rowerem do nieodległych niemieckich kurortów przez graniczne przejście Świnoujście – Ahlbeck.